Ivan Baborák

ivan@baborak.cz


.

Kalendář 2002 - 2003

Jaro zde pohotově sežvýkáme do krátkých sukýnek žen. Pomalá hebká ženská ruka se z županu odděluje a hladí mě. Čtenář homeopatických brožur, spisků, svitků se začte do symboliky jarního pláště. Ne tak já. Já listuji. Mezi stromy podzimu vstupuje hvízdot namáhaného kovu. Psi, ať již lovečtí nebo lenivý Horác, jsou skryti za paloukem z akrylu. Po rozmarýnové silici se zlepšuje paměť, jak kdosi vyčetl ve starých medicínských, alchymistických knihách. Z letní tůně se vynořila sakrální, sádrová atrapa kolorovaného Vinetua a pozvala všechny na borůvkový koláč.

Žluva, datel, tetřívek a zvuky kukačkových hodin blízko včelína, kde se prochází ona s vlasy griotkové barvy. Čeká snad na svého semenáče? Kde je schován smažený sýrovec žlutooranžový? Je to snad v dresech holandských kouzelníků s míčem?

Mají dekolty funkci pancéřové pěsti? Či ledového servítu položené-ho do dromedáří hlavy pouštního básníka – mazlíka oáz? Fíková marmeláda, podzimní slunovrat, francouzská bageta, koberce s beduíny, ragů z oslíka a dál snad jinde kořalka z jeřabin, hlemýždi v nočních servírovacích ulitách. Květem lotosu si ležérně knihu založil čtenář Bhagavaghíty. Panda spadla mezi eukalypty. Toto zatřeno akrylem. Havrani se svými letužkami vránami vyšlapali ve sněhu cestu k hořčičnému poli mezi sazenicemi v kelímcích. Lovci voní jehličím i v ginu. Rybář má vzduchové mlýnky. Kachna mizí pod ledem jak puk. Porybný, poklasný, Polárka nad krajinou z břidlice, velké oko těsně u polární záře.

Ze zubu vypadlá, znovu rozkousnutá nažka koriandru, zbytek z orientální večeře, dodala nové chuti zimní noci, která lenivě transformována dnem. Neustálé střídání emocí – prázdna, chutí a sterilních sprejů, noci a dne, kamínků a menhirů. Menhirů a varhan, uzených kolen, a kolen, jež sama jdou. Cyklus glazé rukavic a ruky, která ti pohladí tvář. Tvář, která loví porozumění. Obyčejné věci, jež mnozí neslyší, slyší samy sebe. Doby, kdy Ombra della Sera (Večerní stín) Volterra pohnul myslí Giacomettiho, patří do jiné tradice. Jaro zde pohotově sežvýkáme do krátkých sukýnek žen.

Radomil Uhlíř


7/8

Další projekt: → Klapky

Předchozí projekt: ← Kalendář 2008 - 2009

12.
11.
10.
09.
08.
07.
06.
05.
04.
03.
02.
01.